Soms krijg ik de vraag: “Hoe ben je eigenlijk boudoir- en zwangerschapsfotografe geworden?”
En eerlijk… het was absoluut géén rechtlijnig pad. Het was een mix van toevalligheden, keuzes vanuit mijn hart en het verlangen om iets te betekenen voor vrouwen die de verbinding met zichzelf kwijtraakten.
Fotografie is altijd een deel van mijn leven geweest, zelfs als kind. Je vond me vaak terug naar oude foto’s kijkend of met een fototoestel in mijn handen. Het werd mijn manier om te koesteren. Fotografe worden was nooit een plan. Het is iets wat gewoon onvermijdelijk bleek. Want nadat ik afstudeerde en aan de slag ging in het onderwijs, voelde ik me zo ver verwijderd van mezelf dat ik opnieuw mijn toevlucht zocht in het creëren. Tijdens mijn studies tot pedagoog had ik mijn creativiteit genegeerd. En die kwam vanzelf weer bovendrijven, want ik voelde die drang om weer creatief te zijn en niet meer ‘binnen de lijntjes te kleuren’.
In 2018 startte ik uiteindelijk mijn zaak als lifestyle- en huwelijksfotografe op. Het moet zowat de beste en tegelijk de meest uitdagende leerschool geweest zijn. Anders kijken, met élke soort lichtomstandigheid werken, snel zijn, oog hebben voor details, stress bij het koppel wegnemen, groepen aansturen, … En toch voelde ik na een tijd iets schuren. Het voelde een beetje alsof je die ene jurk maar bleef dragen waar je eigenlijk niet goed meer in paste. Dit was ‘ik’ niet meer. Het voelde niet meer juist, zeker niet nadat ik mama werd. Uiteindelijk bleek dat het startpunt van waarom ik boudoir- en zwangerschapsfotografe werd.
Het moederschap veranderde alles
Toen ik zelf mama werd, veranderde mijn blik op vrouwen en hun lichaam. Ik ervaarde hoe groots, kwetsbaar en krachtig dat allemaal tegelijk kan voelen. En hoewel het enerzijds je leven en identiteit helemaal door elkaar haalt, ben ik daar tegelijkertijd ook zo dankbaar voor. Dat ik die verandering kon omarmen en daardoor mezelf beter leerde kennen, dat voelt zo goed.
Het moederschap wakkerde dus iets aan. Mijn lichaam was plots helemaal anders. Ik had een gigantische verantwoordelijkheid nu over dat kleintje en ‘mama’ voelde meer en meer als mijn nieuwe voornaam. Dus ging ik opzoek, naar de vrouw in mij. Wie ben ik écht. Want te vaak verliezen we onszelf in rollen: partner, mama, collega, dochter. En ergens onderweg vergeten we dat we óók gewoon vrouw zijn. Met verlangens, met schoonheid, met kracht. Ja, ook nadat je mama werd. Ik wou dat andere vrouwen dit ook konden ervaren. Dat je vrouwelijkheid niet stopt nadat je mama wordt of na een bepaalde leeftijd. Dat je op elk moment in je leven het recht hebt op fier te zijn en jezelf te vieren. Mijn camera werd mijn middel om dat zichtbaar te maken.
Elke vrouw die ik fotografeer, wil ik tonen dat dit werk meer is dan ‘mooie foto’s maken’. Het is een ervaring, een thuiskomen bij jezelf.
Zwangerschapsfotografie was een bewuste keuze, boudoir was onvermijdelijk
Van bij het begin wist ik dat ik zwangere vrouwen wilde fotograferen. Mijn eigen zwangerschap had me laten voelen hoe kostbaar die periode is. Je wil elk moment koesteren en tegelijk worstel je soms met hoe je je voelt in je eigen lichaam. Je bent bezig met zoveel veranderingen, maar je wil óók jezelf mooi en vrouwelijk blijven voelen. Dat voelt niet altijd makkelijk. Daarom koos ik bewust voor zwangerschapsfotografie: om vrouwen een ervaring te geven die hen écht in hun kracht zet. Om hen te tonen welk wonder hun lichaam aan het verrichten is en hoe ze dat mogen koesteren. De Femme Experience zou dus zeker zwangerschapsfotografie omvatten., maar dat boudoir daar later bij zou komen, dat had ik niet voorzien.
Het was mijn eigen postpartumfase die de aanleiding gaf. Plots leek “mama” mijn nieuwe voornaam. En hoewel ik die rol met zoveel liefde draag, merkte ik dat ik mezelf een beetje kwijt was. Waar was de vrouw die ik ook nog steeds ben? Hoe kon ik weer verbinden met háár? Wat zijn mijn verlangens als vrouw in mijn leven?
Het antwoord vond ik in boudoirfotografie. Een vorm van fotografie die je niet alleen toont hoe je eruitziet, maar je laat voelen wie je bent. Die je weer in contact brengt met de vrouw in jou.
Ik ging er ook mijn eigen weg mee, want ik wou geen traditionele boudoirfotografe worden met een groots decor en de focus op sexy foto’s, neen. Het moest een open zoektocht worden naar de vrouw in jou. Naar wie jij wil zien als je naar jezelf kijkt. En zo groeide mijn werk, stap voor stap. Eerst vanuit mijn eigen ervaring als mama, daarna vanuit dat diepe verlangen om vrouwen niet alleen als moeder, maar ook als vrouw te vieren.
Vandaag voelt het alsof alles op zijn plaats valt. In mijn studio mag jij opnieuw thuiskomen bij jezelf. Als vrouw. Als mama. Als persoon die veel méér is dan de rollen die je draagt.
Dat is wat de Femme Experience voor mij betekent: een herinnering aan jezelf die je bewaart op beeld, maar vooral een gevoel dat je meeneemt in jezelf, voor je hele leven.
Ben je ook nieuwsgierig geworden naar de Femme Experience? Ik maak graag kennis met je, zodat ik je verhaal leer kennen en we een shoot kunnen creëren die 100% bij jou past.